
Dessa bra böcker råkar ha vita ryggar:
1. I Jag som aldrig känt en man (1995) av Jacqueline Harpman har en ung kvinna suttit inspärrad i en bur tillsammans med 39 andra kvinnor så länge hon kan minnas. De andra kvinnorna har minnen av ett annat liv med yrke och familj. De vaktas av män som aldrig pratar med dem eller med varandra. En dag går det ett larm. Övers. Katja Waldén
2. I Kollapsen (2024) skriver Édouards Louis om sin bror som dog vid 38 års ålder. Édouard känner ingenting (brodern var inte guds bästa barn ) men han försöker förstå honom genom att prata med familjen, broderns ex, vänner samt söker svar i annan litteratur (Freud, Foucault, Kristeva, Kincaid, Catullus…). Övers. Marianne Tufvesson.
3. I Vi skulle ha talat om allt (2023) skriver Judit Hermann om sitt skrivande, men samtidigt vävs en intressant berättelse om hennes liv in. Hennes pappa led av psykisk sjukdom och hjälpte henne att hantera det som barn genom att bygga ett gigantiskt dockhus med lönnrum där man kunde gömma dockor/hemligheter. ”Alla mina berättelser började i dockhuset”, skriver Hermann. Övers. Jesper Festin.
Få och ge boktips hos Mina skrivna ord, Tisdagstrions anordnare!

Bra fina böcker, tror jag läst alla tre, eller något annat av Édouards Louis.
GillaGilla
Min Louis- favorit är Vem dödade min far om hans far
GillaGilla
Judith Hermans bok är jag riktigt sugen på att läsa! Får kanske bli nu under hösten.
GillaGillad av 1 person
Riktigt bra är den!
GillaGilla
Jag som aldrig känt en man har jag i läslistan. De andra två blir jag nyfiken på.
GillaGilla
Herrmann var nog den största läsupplevelsen för mig av de tre
GillaGillad av 1 person
Bra att få veta.
GillaGilla
GillaGilla
Eduard Louis går tydligen igenom hela familjen … bok för bok … han hyllas väldigt, jag blev inte så tagen när jag läste honom. Men det kan ju bero på mig.
GillaGilla
Jag gillar hans berättelser för att de handlar om det sociala arvet som är svårt att bryta
GillaGilla
Jag som aldrig känt en man tyckte jag var riktigt bra.
GillaGilla
Ja en riktig pärla!
GillaGilla
Tack för tips inget jag läst.
GillaGillad av 1 person
Judith Hermann har jag läst annat av, bland annat hennes debutroman Sommerhaus, später. Den här skulle jag också vilja läsa! Gillar hennes berättarstil.
GillaGilla
Jag med!
GillaGillad av 1 person
Tack för tipsen!
GillaGillad av 1 person