


1. Margit Silbersteins tänkvärda självbiografi Förintelsens barn (2021) om att leva som barn och barnbarn till överlevande.
2. Adania Shiblis En oansenlig detalj (2021) handlar om en nutida palestinsk kvinnas besatthet av att reda ut ett krigsbrott som skedde 1949. Spännande när sanningen nystas upp men kvinnan utsätter sig för fara.
3. John Steinbecks Möss och människor (1937) är boken jag hatade som 14-åring, men som jag älskar som vuxen: Ett exempel på att vissa böcker behöver man växa i. Kanske var det en ful framsida eller kunde jag inte relatera till arbetare i USA på 1930-talet? Lennie är stark men har en kognitiv funktionsnedsättning, beskyddas av sin fysiskt svagare men smartare vän George. De två kompletterar varandra och håller ihop mot världen. En stark historia!
Fler boktips finns länkade på Ugglan&boken som håller i Tisdagstrion.
Bra lösning på kul tema, inte läst…
GillaGillad av 1 person
Möss och människor har jag läst, minns inte riktigt när men det var väldigt längesedan. Det kan ha varit i gymnasiet eller strax därefter. Jag gillade den i alla fall 🙂
GillaGilla
Steinbecks bok måste jag läsa!
GillaGilla
Vad kul att den passade dig på första försök!
GillaGilla
Har inte läst någon men vi såg en filmversion av Möss och människor i skolan.
GillaGilla
Jag har sett en film med en fantastisk John Malkovich i rollen som Lennie. Jag har för mig att Steinbeck först skrev en pjäs som han sedan omarbetade till en roman. Mycket dialog.
GillaGilla
Älskar också Steinbecks bok. Så fantastiskt bra! Har inte läst de andra två.
GillaGillad av 1 person
Möss och människor tyckte jag inte om. läste den nog ungefär i samma ålder som du. tyckte inte om Nässlorna blomma heller. fel ålder. dina bådaandra har jag inte läst
GillaGillad av 1 person
Nässlorna blomma känns för mörk för unga läsare…
GillaGilla
Jag har som mål att iallafall läsa någon av Steinbecks böcker. Kanske blir det denna
GillaGilla
Jag har läst ett par av Steinbeck och tycker nog att Möss och människor är hans bästa bok. Den är kort; endast 105 sidor
GillaGilla
Ja författarnas förnamn kan man också ta. Måste kolla om jag har den palestinska boken i läslistan. Intressant trio.
GillaGillad av 1 person
John Steinbeck vill jag läsa.
GillaGilla
Den är kort men innehållsrik!
GillaGilla
Möss och människor är en av mina absoluta bokfavoriter. Tack för övriga tips.
GillaGilla
John Steinbeck är en favoritförfattare. De andra har jag inte läst.
GillaGilla
Jag läste också Möss och människor när jag var 14 år, i skolan. Men jag älskade den 🙂 Skulle vilja läsa om den, men berörs illa av minnet av Lennys öde.
GillaGilla
Möss och människor har jag i bokhyllan. Jag läste den under skoltiden, men minns ingenting av den, så det är dags igen.
GillaGillad av 1 person
Möss och människor gillar jag! Blev nyfiken på En oansenlig detalj!
GillaGillad av 1 person
Möss och människor har jag läst, den kanske man borde ta och läsa om faktiskt.
GillaGilla