


1. Einstein. Musens fantastiska resa i tid och rum (2021) av Torben Kuhlmann har jag bläddrat i – och blivit förtjust i både bild och text. Rekommenderas för åldern 6-9 år, men man kan ju prata om bilderna med yngre barn.
2. Råttan i pizzan. Folksägner i vår tid (2020) av Bengt af Klintberg är jag nyfiken på. Har klintbergarna bleknat under åren pga högtryck i fejknews? Första upplagan kom 1986 och då var jag fascinerad och lite besviken över att råttan i pizzan bara var en skröna.
3. I backspegeln. Min tid i Scania, Volkswagen och Wallenbergssfären (2019) av Leif Östling, en av Sveriges rikaste, som undrade ”Vad fan får jag för (skatte)pengarna?” (Uppdrag granskning, 2017) Jag gillar självbiografier; de är som sommarprat. I Östlings vill jag läsa hans förklaring till sitt uttalande om pengarna. Jag hoppas även på insyn i näringslivets dunkla vrår.
I Ugglan&bokens tisdagstrio finner du fler boktips på tema tid i titeln
Jag känner nog bara till Råttan i pizzan i din trio, men läst den har jag inte.
GillaGillad av 1 person
Intressant passande trio.
GillaGillad av 1 person
Torben Kuhlmanns böcker är verkligen fantastiska!
GillaGillad av 1 person
Kuhlmanns böcker är så fina!
GillaGillad av 1 person
Kul blandning!
GillaGillad av 1 person
Här var det tid gånger tre. Råtta i pizzan känner jag till men har inte läst. Musboken ser ut att ha jättefina bilder. Vi hade en bok av Kuhlmann på Flygvapenmuseums bibliotek. Det lär nog ha varit Lindbergh. Den hade ju fantastiska bilder.
GillaGillad av 1 person
Kul och annorlunda trio!
GillaGillad av 1 person
Rättan i pizzan är välbekant. har inte läst den från pärm till pärm dock. Einstein blir jag nyfiken på. visst kan självbiografier vara intressanta
GillaGillad av 1 person
Det var helt okända böcker för mig.
GillaGillad av 1 person
Känner igen Råttan i pizzan men inte någon av de andra.
GillaGillad av 1 person
Spännande blandning!
GillaGillad av 1 person
Råttan i pizzan minns jag som rolig. Läste den på den tiden sån fejk bara var en rolig grej och inte något allvarsamt och typ farligt. Så mycket förändrats till något helt annat i nutid, när man tänker tillbaka. Allt var roligare förr, ha ha. 😀
GillaGillad av 1 person
Så sant! Det som var kul har blivit allvar
GillaGilla